Nosework

9. – 10.4.2016 Nosework seminář, Tuřany u Slaného

Tak jsme se pustily s holkami do nového kynologického sportu „Nosework“.

„Nosework“ by se dal volně přeložit asi jako „práce nosem“. Jedná se o úplně nový psí sport, který vychází z nejpřirozenější schopnosti všech psů – čichu.
Čichem se psi řídí odpradávna, je to pro ně nejdůležitější smysl a mají ho po tisíciletém přírodním výběru vybroušený do nejvyšší dokonalosti. Čichem se orientují už dva dny stará hluchá a slepá štěňata, když hledají struk s mlékem feny – matky.
Člověk psy dnes využívá při vyhledávání různých specifických pachů, kdy psi v různých prostředích a za nejrůznějších situací neomylně odhalí pach drog, výbušnin či akcelerantů požáru, psí nos je pomůcka kriminalistů, když pomocí metody pachové identifikace ztotožňují pach člověka odebraný na místě činu z pachového vzorku odebraného podezřelé osobě. Pes – záchranář je nepostradatelnou složkou při pátracích akcích po pohřešovaných osobách v terénu, v rozvalinách domů či pod sněhem.
Nosework vychází z této praxe a spočívá v tom, že K9 tým – psovod a jeho pes hledá specifické pachy civilních látek v obdobných situacích jako profesionální K9 týmy policie, armády a záchranářů.

Na semináři jsme absolvovaly teorii jak naučit psa vyhledávat specifické pachy (skořice, pomerančová kůra), jaké jsou strategie vyhledávání v různých terénech a základy teorie pachu. Pak jsme se pustily do trénování se psy.

Před seminářem jsem již holky seznámila s pachem skořice. Na semináři jsme pak trénovaly vyhledávání v různých terénech a hlavně označení nálezu vzorku. V neděli jsme skončily tak, že holky zvládly najít skořici v trávě a v garáži a s pomocí povelu nalezený vzorek označit sednutím u vzorku. Také jsme zkoušely najít vzorek v řadě zavazadel, květníků a lidských rukou. Dařilo se :)

Dáša našla vzorek v květníku.

Bylo to dobrý :)

Nika začíná jedním zavazadlem.

Nika označila správný květník :)