Agility – popis a video ukázka

Co je Agility?

Agility je týmový sport (tým tvoří pes a jeho pán) a cílem je, aby psovod se svým psem překonal trať s překážkami ve správném směru a pořadí, bez chyb a v co nejlepším čase. Agility může dělat úplně každý s jakýmkoliv psem. Jde předevšímo o radost z pohybu, ze hry a z prohlubování vzájemného vztahu :)

Agility je pro psy jedna z nejpřirozenějších aktivit – pes ve smečce (tady v týmu) spolupracuje při překonávání překážek v honbě za kořistí. Kořistí se stává pamlsek či hračka a pochvala na konci každého parkuru. Je to sport, který prospívá fyzické kondici psa i psovoda a velmi dobře upevňuje vztahy mezi psem a pánem. Kromě toho je každý trénink i závod výbornou příležitostí pro socializaci psa – jinými slovy pes se v tomto prostředí naučí stýkat s ostatními psy i lidmi, zvykne si na ně, ztratí strach a tím se eliminuje jeho agresivita z tohoto strachu plynoucí.

Překážky na trati se dělí do tří skupin – skokové, zónové a probíhací. Mezi skokové překážky řadíme skok vysoký, skok daleký, zeď, viadukt a proskokový kruh, mezi zónové řadíme kladinu, áčko (šikmá stěna), houpačku a stůl, do probíhacích patří tunely pevné a látkové, a slalom.

V optimálním případě překonává závodní tým (psovod a pes) parkur bez penalizace a v čase kratším, než je předepsaný. Důvody k penalizaci mohou být v zásadě tři – chyba, odmítnutí a překročení časového limitu.

http://www.youtube.com/watch?v=NfV8gIaYW14&feature=player_embedded

 

Nácvik odložení:

http://www.youtube.com/watch?v=BJJoJ3Pfdyo&NR=1