Dáša a Nika – rok 2014

Zima 2014

V lednu si Dášenka užívala zahradu a vycházky a na tréninky agility jsem jezdila jen s Nikou. Jezdily jsme v sobotu do Kladna k trenérce Monice Šaling a v neděli na cvičák v Rakovníku. Nika je na rozdíl od Dáši blázen do agility. Rádi bychom se připravily společně na zkoušky a doufejme, že bychom je mohly třeba i zvládnout.

Koncem února, přesně 27. 2. jsem se vrátila z práce domů a přivítala mě Dáša na třech nohách. Levou zadní nohu držela ve vzduchu. Nevěděli jsme, jak se jí to stalo, holky běhaly odpoledne na zahradě jako obvykle. Jediná možnost byla, že při blbnutí na zahradě musela špatně skočit. Mysleli jsme si, že má nohu jen naraženou a druhý den bude vše v pořádku. Bohužel ráno noha v pořádku nebyla, Dáša pajdala dál. Tak jsem si vzala dovolenou a vyrazily jsme s Dášou k našemu veterináři. Ten Dášu vyšetřil a oznámil mi, že Dáša má natržený vaz pately (kolenní čéšky) a je nutné vyšetření u ortopéda a vypadá to na operační zákrok.
Když jsme se vrátily domů, začala jsem hledat na inetu ortopeda, který by nás vzal na vyšetření co nejdříve. Nakonec jsem se domluvila s MVDr. Duchkem z Vetcentra ve Stodůlkách.

Vyšetření začalo uspáním Dáši a rentgenem kolen a kyčlí. Potvrdilo se, že levá čéška je volná a bude třeba ji operativně spravit. Tak Dáša putovala na sál a my jsme s Jirkou a Nikou čekali v autě jeden a půl hodiny. Dáše hlavní vaz čéšky připevnili titanovým hřebíčkem, aby to holce vydrželo dalších minimálně deset let. Dáša ještě podřimovala, když jsme před devátou večer vyrazili všichni domů.
Za další dvě hodiny se Dáša probudila z narkózy a začala trochu naříkat. Moc jsem toho tu první noc nenaspala.

Další dva dny jsem si vzala dovolenou a byla s Dášou doma. Hlavně jsem musela pro Dášu vymyslet nějaký límec, aby si nelízala sešitou nohu. Našla jsem nakonec límce, které jsme s Jirkou kdysi dostali na namožené krční obratle. Myslela jsem, že budou stačit dva, ale nakonec jsem jí musela dát límce tři. Dáša ještě dostala na veterině na 10 dní ATB a na 14 dní analgetika.

Dáša - druhý den po operaci

Další dny byl s Dášou doma Jirka. Tak uběhl první týden. Dáše se rána dobře hojila. Další týden jsme se u ní ještě s Jirkou a s kamarádkou Evou prostřídali. Podle pana doktora je nutné, aby Dáša chodila na vodítku 6 týdnů. Po třech týdnech by měla začít nohu trochu už používat a po 6 týdnech by měla být už kompletně v pořádku.
V polovině března jsem se vypravila s Nikou na první letošní zkoušky v agility (SA1), bohužel obě zkoušky jsme se diskly. Takže pokračujeme v trénincích.

Na cvičáku v Rakovníku

Jaro 2014
Dášu jsme poctivě 6 týdnů vodili na vodítku venku i po zahradě. Po třech týdnech Dáše otrnulo a chtěla běhat a běhat, takže byla pěkně z vodění na vodítku naštvaná.

Když konečně uplynulo 6 týdnů, tak jsme pro jistotu ještě Dášu sice pustili na volno na zahradu, ale ještě dalších 14 dní jsme pro jistotu tam byli s ní, aby nevymyslela nějakou lumpárnu. Po 6 týdnech už Dáša v klusu dobře na nohu našlapovala, ale při prudké otočce jí v noze luplo a patela vypadla z pozice a zase zapadla. To mě tedy dost vyděsilo, protože podle doktora mělo být po 6 týdnech vše v pořádku. Jeli jsme znovu na další rtg a kontrolu a pan doktor se taky divil, že to nedrží. No dal tomu dalších 6 týdnů. Já jsem po dalších 3 týdnech už neměla sílu sledovat, zda patela drží nebo ne a nechala jsem to na přírodě.

Po 3 měsících (koncem května) jsme jeli s Dášou na poslední rtg a kontrolu. No řekla bych, že se stal malý zázrak. Patela držela a rtg ukázal zacelenou kost, ve které jsme viděli bez problémů umístěný titanový hřeb. Takže titanový hřeb zůstane Dáše napořád.  Tělo jej přijalo.

Celé jaro se Nice na výstavách dařilo, v Čechách, v Rakousku, v Německu i na Slovensku. Postupně v průběhu jara získala Nika tituly – Český šampion, Slovenský šampion a Klubový šampion KCHT. V květnu na výstavě v Rakousku navíc Nika splnila podmínky i pro udělení titulu – Mezinárodní šampion (C.I.B.). Ovšem na udělení titulu si budeme muset nějakou dobu počkat, než nám ho FCI (Mezinárodní kynologická federace v Belgii) vystaví.

Začátek června opět patřil Kernímu víkendu v autokempu Kačer u Ovčár, který se opět povedl hlavně díky hlavní organizátorce Katce Přibylové :) Víkendu se zúčastnily obě holky. V pátek odpoledne jsme si zazávodily v agility. Dokonce i Dáša si to zkusila s tyčkami na zemi, aby si moc nenamáhala operovanou packu :) Další dny byly plné různých závodů pro pejsky a jejich majitele. Také byla přednáška na téma „Parazité a jak na ně“. Víkend byl perfektní, dokonce nám oproti loňskému roku přálo i počasí.

Dášenka v tunelu :)

Nika ve slalomu :)

Léto 2014

Téměř celé léto jsme se věnovaly s Nikou agility. V srpnu jsme absolvovaly dokonce dva Agility tábory. První tábor byl na Kladně (trenérka Monika Šaling). Počasí bylo jako na houpačce – horko a bouřky. Tréninky začaly ráno v 8 hod., v poledne jsme měli 2 hodiny pauzu a pak jsme pokračovali až do večera. O víkendu nás bylo více, ale ty 4 dny vydrželo jen šest.

Druhý tábor byl v krásném prostředí uprostřed lesů ve Větřkovicích u Opavy. Abychom vydržely celý týden, tak jsme trénovali jen 2 hodiny dopoledne a 2 hodiny odpoledne (trenérka Adriana Slezáková). I tak to bylo dost náročné, vydržet běhat 6 dní.

Na táborech s námi byla samozřejmě i Dášenka a Petra s Maxíkem a Gasíkem. Dášenka byla na táborech jen jako divačka 
Na fotce níže diváci – Dášenka a Gasík a agiliťáci čekající, až přijdou na řadu – Maxík a Nika.

Diváci v kleci a cvičící čekají :)

Podzim 2014

Podzim jsme se s Nikou zúčastnily na střídačku výstav a závodů agility v kategorii SA2.

Nejvýznamnější výstava byla Evropská výstava a Národní výstava při Evropské výstavě v Brně ve dnech 23. a 24.10.

Ve čtvrtek 23.10. byla národní výstava, které se zúčastnilo 43 kerníků z Čech, Dánska, Polska, Švýcarska, Ruska, Izraele, Finska, Slovinska a Slovenska. Kerníky posuzoval rozhodčí Jovanovic Nemanja (SRB). Posuzování bylo rychlejší než na normálních výstavách, protože se nepíšou posudky. Psi se předvedou rozhodčímu v pohybu, poté je rozhodčí postupně zkontroluje na stole a pak vybere nejlepší 4.

Nika na Evropské výstavě :)

Nika se na národní výstavě předváděla ve třídě vítězů, kde bylo 6 fen. Nika získala ocenění Výborná 4 :)

V pátek 24.10. byla Evropská výstava, které se zúčastnilo 66 kerníků. Dorazili ještě další kerníci ze Slovenska, Německa a Maďarska. Kerníky posuzoval finský rozhodčí Palosaari Juha. Posuzování probíhalo stejně jako předchozí den. Nika se předváděla ve třídě otevřené, kde nakonec bylo jen 5 fen (původně jich mělo být 8). Nika získala ocenění Výborná 4 :)

17.11.2014 jsme s Nikou vyrazily na trojzkoušky SA2 do Neveklova na farmu v Herouticích. Parkury připravila rozhodčí Lenka Pánková. Nice to v jezdecké hale příliš vonělo, takže byla dost nesoustředěná. První dva běhy jsme se pěkně diskly a poslední běh jsme se 2 odmítnutími umístily na 3. místě z 11 psů v naší kategorii SA2.

29.11.2014 jsme se zúčastnily závodů „Jahodová bowle“ ve sportovní hale na Kladně. Koně tam sice nebyli, ale i tak jsme bojovaly se soustředěním. Takže stejně jako v Herouticích, 2x disk a jednou jsme doběhly a umístily se na 4. místě ze 17 psů v naší kategorii SA2.
Tím jsme závodění i výstavy letos uzavřely. Teď už budeme do konce roku jen odpočívat a trénovat cviky na sebekontrolu :)

Přesněji řečeno čekáme na hárání Niky, protože jsem jí holce naplánovala na příští rok štěňata. Ovšem příroda mě vyškolila a dala mi jasně najevo, že si nic plánovat nenechá. Nika měla začít hárat začátkem prosince a samozřejmě mě chvíli napínala a začala hárat až 21.12. Takže k ženichovi jsme vyrazili 30.12. a kryli na Silvestra 31.12. Za ženichem jsme jeli v tom nejhorším počasí, sněžilo a mrzlo a ve Švýcarsku bylo půl metru sněhu. Cesta, která normálně trvá 7 hodin, se protáhla na 11 hodin. Co by však člověk neudělal pro svého miláčka :)  Jak to dopadlo, se dozvíme 27.1. 2015 na ultrazvuku.

Takže do roku 2015 si přejeme především zdraví pro všechny členy naší rodiny a trochu štěstí ve výstavním ringu a na závodech a zkouškách agility :)